تبلیغات
طوفان اندیشه - راز شاد زیستن
امام علی علیه السلام :عَوِّدْ نَفْسَكَ التَّصَبُّرَ عَلَى الْمَكْرُوهِ. خود را به شكیبایى در برابر كار ناخوشایند عادت ده .

راز شاد زیستن

نویسنده :محسن
تاریخ:سه شنبه 2 اسفند 1390-11:57 ق.ظ

راز شاد زیستن
 
بر گرفته از کتاب  " راز شاد زیستن " نوشته : اندرو متیوس ، ترجمه و تلخیص : ایرج بهپور

اولین گام بسوی یك پیشرفت گسترده برای کسب نتایج مطلوب ، تغییر نوع تفكر و بیان ما در رابطه باخویش است .

ما تعیین کننده تصاویر ذهنی و ارزشهای خویش هستیم و خود تعیین می کنیم که از زندگی ، چقدر انتظار شاد زیستن داریم . جهان بازتابی از خود ماست . وقتی از خود بیزاریم ،از همه بیزاریم و وقتی به همین که هستیم عشق می ورزیم ، تمام جهان به نظر فوق العاده و دوست داشتنی می آید.

منشاء تمام افكار و حرکات ما " چگونه دیدن خویشتن است " . تجربیات ، موفقیت ها ، شكست ها ، افكاری که درباره خود داریم ، همه و همه شكل دهنده تصویری هستند که از خویشتن در ذهن داریم و اعتقاد به حقیقتی بودن این تصویر است که سبب می شود زندگی را دقیقا در چارچوب آن به پیش ببریم . بنابراین ما همان هستیم که معتقدیم هستیم و هدف تمام روان درمانی ها تغییر تصویریست که فرد از خویشتن دارد.

یاس عاطفی می تواند سمومی مرگ آور و کشنده تولید کند،بطوریكه ترزیق نمونه های خونی افرادی که ترس یا خشم شدیدی را پشت سر گذاشته اند به خوکچه های هندی ، در کمتر از ٢ دقیقه موجب مرگ آنها شده است . این سموم با بدن ما چه می تواند بكند؟!. هر فكری که از ذهن شما می گذرد در یك چشم برهم زدن بر ترکیبات شیمیائی بدن تاپیر می گذارد. ذهن بشر معمار بدن او و بدن بازتاب اندیشه های اوست . بیماری ذهن به بیماری جسم تبدیل می شود.

 سعادت و یا عدم سعادت ما نتیجه تفكر ماست ، ذهن انسان و نظام باورهای او تعیین کننده کیفیت زندگی او هستند. تمام دارائی ما این لحظه است . میزان آرامش ذهن و کارائی فردی ما براساس میزان توانائی ما برای زیستن در لحظه حال مشخص می شود . صرفنظر از آنچه دیروز رخ داده است و آنچه فردا ممكن است اتفاق بیفتد ، "حال" جائی است که شما در آن ایستاده اید . از این دیدگاه کلید شادی و خرسندی متمرکز ساختن ذهن بر لحظه حال است .

وقتی برزگ می شویم هنر فكر کردن و نگران بودن را همزمان فرا می گیریم . به مشكلات گذشته و مسائل آینده اجازه تجمع در زمان حال را می دهیم و بدین ترتیب حال را می بازیم . ما همچنین یاد می گیریم که لذائذ و شادی های خود را به تعویق بیندازیم و همواره به امید آینده ای متفاوت بنشینیم . انسان باید احساس کند که برای شاد زیستن و برای بهره برداری بیشتر از زندگی نباید دنیا را تغییر دهد ، بلكه باید خودش تغییر کند . انسان در زند گی همان چیزی را به طرف خود جذب می کند که انتظارش را دارد . مسلما این عقاید خرافی نیست ، بلكه شناخت قدرت ذهن است . پزشكان به این نتیجه رسیده اند که صرفنظر از نوع تشخیص و تجویزی که ارائه می شود ، میان بهبودی بیماران و اعتقاد آنها یك همبستگی مثبت وجود دارد.

 افكار مربوط به هراس ها و ترس ها در جذب دردسر به زندگی ما ، درست به همان اندازه موثر هستند که افكار مثبت و سازنده در جذب پیامد های مثبت . بنابراین ماهیت فكر هر چه که باشد زاینده چیزی از جنس خود است. بیان مثبت به معنای بی نیازی از تلاش نیست ، بلكه بدین معناست که برای شرطی سازی ذهن نسبت به خواسته های خود یك میان بر در اختیار شماست . اگر تصمیم بگیرید که بیان مثبت را به جزء ثابتی از زندگی خود تبدیل کنید، آن وقت است که به سهولت و قدرت این ابزار پی خواهید برد.

 ما نه فقط از دیدگاه روحانی بلكه از نظر علمی باید شكر گزار نعمت ها باشیم و این یك الزام است . بزرگترین معلمان روحانیت به ما آموخته اند که باید شكر نعمت ها را به جا بیاوریم . منطق علمی این گفتار آن است که ذهن انسان همانند یك آهنربا بیشترین و شایعترین افكار او را بطرف خود وی می کشد.

 تجربه نشان داده که جهان اساسا بسیار بخشنده است ، اما اگرکسی پیوسته برآنچه ندارد تاکید کند ، بسیارکمتر به خواسته های خود می رسد .کسانی که زندگی پویا و پر تحرك دارند ، همانهائی هستند که همواره قدر نعمت های زندگی را بخوبی دانسته اند. تنها چیزی که موفقیت های ما را محدود می سازد، تفكر منفی است .از نظرکسی که مثبت فكر می کند یك مشگل صرفا موقعیتی تازه برای یادگرفتن است. زندگی فرآیند ساختن است . آنچه امروز انجام می دهیم ، برآنچه فردا خواهیم داشت ، تاثیر می گذارد ، یعنی فردا ثمره تلاش امروز است .

هر جا هستید همان جا نقطه آغاز است ، تلاش بیشتر امروز ، سازنده فردای متفاوت شماست . شاد زیستن فن و هنری است اکتسابی و آموختنی و نه ناشی از شانس و اقبال .برای ایجاد روحیه ای شاد در زندگی ، مكانیزم موفقیت جوی ذهنتان را برانگیزید و بر مكانیزم شكست طلب ذهن غلبه کنید. عادات بد به آسانی شكل می گیرند ، اما زندگی با آنان دشوار است . عادات خوب به سختی تثبیت می شوند ، اما زندگی با آنان سهل و آسان است.

هوشمندان و نوابغ این توانائی و ویژگی را دارندکه از قوه تخیل خود برای آفرینش روحیه ای شاد استفاده آنند. رمز شادی و تكامل ، فعالیت است و بهترین فعالیت در زندگی مفید بودن برای سایر انسانهاست . از لحظه ای که شروع به شاد کردن دیگران می کنیم ، احساس بهتری داریم . پس برای شاد زیستن ، به شادی انسانهای دیگر همت گمارید.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر